Nd:YAG Lazer Epilasyon

Bu lazer tipi teknik özellikleri nedeni ile en derine yani1064 nm inen lazer tipi olarak bilinir. Dalga boyu en uzun olan epilasyon lazeridir. Bu nedenle kılın yapısında bulunan melanin ismindeki boya maddesine az tutunur. Nd:yag lazerlerin melanine tutunması nedeni ile melanin üzerinden etkisi yok denecek kadar azdır. Melanin tarafından az tutulması nd:yag lazerlerin epilasyon etkinliğini azaltır. Fakat bu özelliği sayesinde nd:yag lazerler çok koyu tenlerde hatta zencilerde bile epilasyon amaçlı kullanılabilmektedir.

Derine indiğinden dolayı nd:yag lazerler  aynı zamanda  yüzeysel kılcal damarların  tedavisinde kullanılan en iyi lazerdir. Kılcal damarlardaki  hemoglobin boya maddesine tutunur ve damarın yanmasına neden olur. Bu nedenle varis tedavisinde 5 mm'yi geçmeyen kılcal varislerin tedavisinde nd:yag lazerler tercih edilen lazerlerdir.


Nd:YAG LAZER Her cilt rengine güvenle uygulanır, ince kıllarda da etkilidir. En koyu cilt tipi Afro-Americana dahil, cilt lekelenmesine sebep olmaksızın uygulanabilir. Bu nedenle yazın uygulanmasında bir sakınca yoktur. Bu lazer sisteminin melanine hassasiyeti çok azdır. Deriye lazer enerjisini gönderirken en dış tabakayı koruyan özel soğutucu ünitesi mevcuttur. Uygulama esnasında ciltle teması olmadığından hijyen açısından sorun yaşanmaz


Long pulse Nd-YAG lazer

  • Long pulse Nd-YAG lazer, fiziki özelliklerine bağlı olarak dokuya, diğer lazerlere oranla, daha derin nüfuz edebilme kabiliyetine sahiptir.

  • Epidermisteki hiçbir kromofora yakalanmaz. Hedef melanin değil kıl köküdür. Bu yüzden ince kıl kalın kıl, veya kıl rengi farketmez. Açık tenli ciltlerin yanında koyu ciltlere de uygulanabilir lazerlerdir (özellikle cilt tipi III-VI başarısı literatürde çok bahsedilir).
  • Yanık riski olmadığından yaz kış kullanılabilir. Çünkü long pulse Nd-YAG lazerler enerjilerini üst epidermal bölgede kullanmazlar. Papillaya tüm enerjilerini verirler .
  • Epilasyonda kullanılan diğer lazerler gibi selective fotothermolysis değil homojen thermolysisl yaparlar.
  • Nd-YAG lazerler, dokuya nüfuz edebilme kabiliyetlerinden dolayı papilla'ya kadar enerjilerini taşırlar ve kılın anagen safhasında papilladaki hızlı büyüyen hücreleri termal etki ile yokederler Diğer dalgaboyundaki lazerlere oranla kıl köküne daha rahat ulaşırlar ( 7mm derinlikteki ince kıl kökleri dahil ) Bu yüzden derin folikülere sahip sırt bölgesinde kılları sadece incelten diyot lazerin aksine, Nd-YAG lazerin sırttaki ve ince kıldaki başarısı çok yüksektir.
  • Diğer lazerler daha çok cilt üzerindeki kıllara enerjilerini bırakırlar bu yüzden de kıl köküne inemezler. Siyah kıllar incelmeye başladığında veya kıl rengi kahverengi ve sarı olduğunda kıldaki melanin azaldığından sonuç almak zorlaşır. Long pulse Nd-YAG lazerlerin, en sorunlu bölgeler olarak anılan yüz bölgesi ve sırtta  cok başarılıdır.

 

Doktorunuza Sorun

SORULARINIZ MI VAR?

Çağrı merkezimiz sorularınıza anında cevap verebilmek için hizmetinizde.