Medikal Cilt Bakımı

Günlük Cilt Bakımında;

1) Cilt tipine uygun ürünleri seçmek önemlidir.
2) Çevreden biriken kirlerin, ter yağ gibi kişisel salgılarımızın, ve dökülmekte olan ölü cilt hücrelerimizin temizlenmesi ikinci adımdır.
3)  Cildin üst tabakasındaki doğal nemlendirme sistemlerinin nemlendiricilerle takviye edilmesidir.Ürünlerin yüz ve vücut halen nemliyken kullanılması vücuttaki nemin hapsedilmesini sağlar.
4) UV ışınlarının verdiği hasarı önlemek için güneşten koruyucu  kremler kullanılmalıdır.
5) Normal cildin bilhassa foto yaşlanma ve hasarı için tedavi edici ürünlerin  özellikle serumların kullanılması uygundur.
Kuru Ciltlerde; kurutucu ve alkol içeren ürünler ciltten nemi söküp atacağı için tercih edilmemelidir.
Hassas yumuşak sabun içermeyen likit bir temizleyici sonrası gliserin , hiyalironik asit gibi ürünlerle formüle edilmiş nem kaybını azaltan nemlendiriciler kullanılmalıdır. UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu SPF15 ve üstü bir ürün yıl boyunca dışarıya çıkmadan yarım saat önce açıkta kalan alanlara uygulanmalıdır.

Yağlı Ciltlerde; aşırı yağlı ürünler, hassas ciltlerde ise uygun daha az hasar verecek  ürünler tercih edilebilir. Yağlı ciltlere özgün yağ bağlayıcı likit veya jel şeklinde temizleyicileri tercih edilmelidir.. Krem bazlı, kakao yağı, lanolin içeren sabunlardan uzak durulmalıdır. Losyon şeklinde suyu çekip tutan (humectane) maddeler içeren nemlendiricileri tercih edilmelidir. Ergenlik çağındaki gençlerde görülen hormon değişiklikleri nedeniyle yağlı ve akneye yatkın cildin temizliği ve doktor tarafından önerilen ürünlerin düzenli kullanılması önemlidir.
Yağ içermeyen (oil-free) güneş  koruyucuları kullanılmalıdır.
Cilde yağı kurutmak için sert sabun, alkol, fırça, kese kullanılmamalı,cilt temizliği günde 2  kezden  fazla yapılmamalıdır.

Karma Cilt; kozmetik olarak T bölgesi ; yüzün yağlı alanları olan yanaklar, alın burun ve çene daha fazla yağlıyken diğer alanlarda kuruluk gözlenir. Normal karma ciltler için olan temizleme ürünleri yanaklar için nazik diğer bölgelerde daha sert etkililerdir. Yalnızca ihtiyaç duyulan bölgelere uygulayacağınız nemlendirici T bölgesinde sivilceye yol açabilir. Yağ içermeyen güneş  koruyucular kullanılmalıdır.

Doktorunuza Sorun

SORULARINIZ MI VAR?

Çağrı merkezimiz sorularınıza anında cevap verebilmek için hizmetinizde.