Botox Uygulamaları

Botoks uygulamaları genellikle, mimik çizgilerinin giderilmesinde ve yaşa bağlı olarak meydana gelen kırışıklıkların tedavisinde tercih edilen oldukça güvenli bir işlemdir. Ayrıca cilt yaşlanmaları dışında koltukaltı, el ve ayak terlemelerinin tedavisinde de sıklıkla kullanılan botoks işlemleri etkili bir uygulamadır. Küçük mikro iğneler ile cilde enjekte edilen maddeler sayesinde kırışıklıklardan eser bırakmayan uygulama, boyun çizgileri, kaz ayağı çizgileri, ağız kenarı çizgileri ve özellikle de kaş çatmaktan kaynaklanan kırışıklıkların yok edilmesinde son derece etkilidir.

Botoks uygulamasında, enjekte edilen madde sayesinde, kasların hareketleri engellenir ve dolayısı ile de kırışıklıkla 4 ile 7 gün içerisinde yok olur. Ayrıca kaybolan tüm kırışıklıkların ve mimik çizgilerinin de bölgede tekrarlamasını önler. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi sadece kırışıklık ve mimik çizgilerinin giderilmesinde değil aynı zamanda migren tedavisi ve terleme tedavisi olarak da tercih edilen botoks, son dönemlerde kadın ,erkek herkesin  sıklıkla tercih etiği bir yöntemdir.

Aşırı terleme sorunu olan kişilerde de güvenle tercih edilen botoks işlemi, koltukaltı bölgesinde kılların dibine erişebilmesi adına bu bölgeye enjekte edilir ve yüz bölgesine uygulanan botoks maddesinden biraz daha yüksek miktarda uygulanır. İşlemin kalıcılığı ise genellikle 4 ile 6 ay arasındadır. Ancak belirli seanslar neticesinde bu etki süresi uzayabilmektedir.

Uygulamanın yapıldığı bölgede şişlik meydana gelmemektedir. Sadece kasların gevşemesinden kaynaklı çok hafif bir derecede bölgede farklı bir his rahatlama gözlenebilmektedir. Botoks işlemi enjeksiyon uygulaması olduğundan dolayı, işleme başlamadan önce mutlaka bölgeye lokal anestezi içeren kremler uygulanmaktadır. Krem uygulandıktan sonra etki etmesi için hasta 20 dakika kadar bekletilir ve daha sonrasında yapılacak olan bölgeye göre hasta konumlandırılarak ince uçlu iğneler sayesinde botilinum toksini kaslara yavaş yavaş enjekte edilir.  İşlem yaklaşık olarak 15 dakika kadar sürmektedir. Uygulamanın ertesi günü itibari ile işlem etkisini göstermektedir. Ancak tam anlamı ile istenilen etki kendini 10 günde gösterebilmektedir. Bu nedenle uygulama sonrasında hemen etki beklemek yanlış olur.

18 ile 65 yaş arasındaki tüm kişilere güvenle uygulanabilmekte olan botoks uygulamasının etkisi ise 4 ile 6 ay kadar devam etmektedir. Estetik amacı dışında migren ve terleme tedavisinde de botoks uygulamasından yararlanılabilmektedir.

Botoks hangi bölgelere uygulanır?

Botox enjeksiyonları ile göz kenarlarındaki kırışıklıklar yumuşatılır, kaşların arasındaki çatma çizgisi azaltılabilir ve alındaki kırışıklıklar daha az belirgin bir düzeye indirilebilir.

Botoks etkisi ne kadar sürer?

Tedavi öncesi enjeksiyon uygulanacak bölgelere anestezik etkili kremler kullanmak, enjeksiyonlara ilişkin rahatsızlıkları azaltacaktır. Botox etkisinin 4-8 ay arasında bir süre için kalıcı olduğu söylenebilir.

Botoks Nedir?

Clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilir. Yüzümüzün mimiklerini ve hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar, üstlerindeki deriye bağlıdırlar.

Doktorunuza Sorun

SORULARINIZ MI VAR?

Çağrı merkezimiz sorularınıza anında cevap verebilmek için hizmetinizde.